Om oss

Cellwood Machinery grundades 1913 och är idag en del av det familjeägda Cellwood Group, tillsammans med Bruzaholms Bruk. Huvudkontoret ligger i Nässjö, Sverige, med dotterbolag i Kanada, Kina, Indien och Tyskland. 95% av all försäljning är export, den totala omsättningen är ca 40 miljoner euro och antalet anställda är 50.

Cellwood har spelat en viktig roll i utvecklingen av den moderna massa- och pappersindustrin. Företaget är den världsledande leverantören av dispergeringssystem som används i processen att återvinna pappersavfall till nytt papper. Mer än 650 systeminstallationer har levererats till pappersbruk världen över. Varje leverans är specifikt utformad med hänsyn till kundens process, och varje affärsrelation kännetecknas av ett nära samarbete om testning, installation, driftsättning och service i form av underhåll och reservdelar.

 

Företagets strikta specialisering möjliggör en intensiv forskning och utveckling inom området. Utmaningen är att hitta nya sätt för ännu mer effektiv återvinning. På huvudkontoret i Sverige finns  en komplett uppsättning Cellwood-maskiner installerade i en toppmodern pilotanläggning - som är tillgänglig för kundförsök och utbildning.

 

2013 firade Cellwood 100 år. Läs mer om historien här:

Cellwood 100 years (pdf)

The Cellwood Group Code of Conduct

Vårt erbjudande

dynamicMediaItem.Name

  • Testanläggning för papper & massa

    Testa ditt råmaterial i vår pilotanläggning och analysera maskinens prestanda i vårt laboratorium.

  • Ingenjörs- och projektbaserade leveranser

    Kundunika lösningar för just er applikation.

  • Start-upp

    Full service på plats tillsammans med er maskinleverans.

  • Global support

    Vi har kontor i Sverige, Kanada, Tyskland, Kina, Indien och agenter över hela världen.

  • Servicebesök

    Låt oss besöka er anläggning och hjälpa er att förbättra maskinens prestanda.

Kontakt

Är du i behov av teknisk support eller reservdelar till din anläggning? Intresserad av ett besök från vår personal eller en offert? Kontakta något av våra lokala kontor runt om i världen!

Johan Göth
Johan Göth Sales & Marketing Director Telefon: + 46 (0)380 76092 Mobil: + 46 (0)70 200 0928 E-post: johan.goth@cellwood.se
Sverige
Niklas Tunell
Niklas Tunell Area Sales Manager, N & S America Telefon: + 1 416 925 8772 Mobil: + 1 416 704 0147 E-post: niklas.tunell@cellwood.se
Kananda
Mårten Karlberg
Mårten Karlberg Area Sales Manager Mobil: + 46 (0)70 760 4132 E-post: marten.karlberg@cellwood.se
Sverige
Christian Stiller
Christian Stiller Area Sales Manager Mobil: + 46 (0)70 760 8183 E-post: christian.stiller@cellwood.se
Sverige
Kaj Trymell
Kaj Trymell Area Sales Manager, Estate Manager Telefon: + 46 (0)380 76006 Mobil: + 46 (0)70 673 9042 E-post: kaj.trymell@cellwood.se
Sverige
Åsa Billfeldt
Åsa Billfeldt After Sales Manager Telefon: + 46 (0)380 76021 Mobil: + 46 (0) 70 322 02 22 E-post: asa.billfeldt@cellwood.se
Sverige
Gith Cedulf
Gith Cedulf Marketing Coordinator Spare Parts Telefon: + 46 (0)380 76018 E-post: gith.cedulf@cellwood.se
Sverige
Olivia Holm
Olivia Holm Sales Coordinator Spare Parts Telefon: + 46 (0)380 76095 E-post: olivia.holm@cellwood.se
Sverige
Lotta Roos
Lotta Roos Sales Coordinator Spare Parts Telefon: + 46 (0)380 76005 E-post: lotta.roos@cellwood.se
Sverige
Veronica Uddén
Veronica Uddén Shipping Manager Telefon: + 46 (0)380 76003 E-post: veronica.udden@cellwood.se
Sverige
Camilla Skans Thörn
Camilla Skans Thörn CFO Telefon: + 46 (0)380 76087 E-post: camilla.skans.thorn@cellwood.se
Sverige
Stefan Virtanen
Stefan Virtanen Technical Manager Telefon: + 46 (0)380 76025 Mobil: + 46 (0)72 731 3368 E-post: stefan.virtanen@cellwood.se
Sverige
Björn Math
Björn Math Purchasing Manager Telefon: + 46 (0)380 76081 E-post: bjorn.math@cellwood.se
Sverige
Tomas Anarp
Tomas Anarp Senior Technical Advisor Telefon: + 46 (0)380 76014 Mobil: + 46 (0)70 644 8478 E-post: tomas.anarp@cellwood.se
Sverige
Daniel Stenberg
Daniel Stenberg Product Manager, Grubbens E-post: daniel.stenberg@cellwood.se
Sverige
Ola Sahlstedt
Ola Sahlstedt Product Manager, Krima Telefon: + 46 (0)380 76019 E-post: ola.sahlstedt@cellwood.se
Sverige
Praveen P.R
Praveen P.R Technical Support Manager Telefon: + 91 97 46 89 01 34 E-post: praveen.pr@cellwood.se
Indien
Ulla Fischer
Ulla Fischer Managing Director, Germany Mobil: +49 (0) 171 7326611 E-post: info@cellwood.de
Tyskland
Frank Hinterwälder
Frank Hinterwälder Sales & Application Manager Mobil: +49 (0) 151 15381576 E-post: frank.hinterwaelder@cellwood.de
Tyskland
Kevin Klassen
Kevin Klassen Area Sales Manager Telefon: + 49 (0) 151 14152575 E-post: kevin.klassen@cellwood.de
Tyskland
Christopher Plaß
Christopher Plaß After Sales E-post: info@cellwood.de
Tyskland
Frank Jiang
Frank Jiang Managing Director, China Telefon: + 86 21 5496 1756-808 Mobil: + 86 138 1680 0426 E-post: frank.jiang@cellwood.se
Kina
Kent Xu
Kent Xu Senior Erection Supervisor Telefon: + 86 21 5496 1756 Mobil: +86 138 1642 5353 E-post: kent.xu@cellwood.se
Kina
Paul Gao
Paul Gao Senior Commissioning Engineer Telefon: + 86 139 2260 8493 E-post: paul.gao@cellwood.se
Kina
Tony Lu
Tony Lu After Market Sales Engineer Telefon: + 86 21 5496 1756 Mobil: + 86 188 0191 0507 E-post: tony.lu@cellwood.se
Kina