Södra Cell väljer Cellwood - igen.

Södra Cell Värö, en av världens största massafabriker för långfibersulfatmassa, har beslutat att genomföra projektet ”Expansion SCV 2.0” med ambitionen att öka produktionskapaciteten för att nå 780 000 ton / år.

En förutsättning för den ökade produktionskapaciteten är att säkerställa en stabil upplösningsprocess tillsammans med lågt underhåll och lågt energibehov. Kontraktet omfattar en fullständig ombyggnad av den befintliga upplösaren från 2016 till en helt ny Grubbens 2W80 - 125/84 SF med en kapacitet på 2800 ton AD-massa per dag. I projektet ingår även ett axelpaket med fullständig installationskontroll och driftsättning.

Leveransen kommer att äga rum på Väröbacka i mars 2021.

Vill du veta mer om detta projekt? Tveka inte att kontakta: sales@cellwood.se

Cellwood Machinery utvecklar, tillverkar och levererar maskiner och system för massa- och pappersindustrin. Vi är kända för våra produktvarumärken Krima, Grubbens och Algas. Cellwood Machinery ligger i Nässjö, Sverige.

Foto: Per Pixel Petersson

Vårt erbjudande

dynamicMediaItem.Name

  • Testanläggning för papper & massa

    Testa ditt råmaterial i vår pilotanläggning och analysera maskinens prestanda i vårt laboratorium.

  • Ingenjörs- och projektbaserade leveranser

    Kundunika lösningar för just er applikation.

  • Start-upp

    Full service på plats tillsammans med er maskinleverans.

  • Global support

    Vi har kontor i Sverige, Kanada, Tyskland, Kina, Indien och agenter över hela världen.

  • Servicebesök

    Låt oss besöka er anläggning och hjälpa er att förbättra maskinens prestanda.

Kontakt

Är du i behov av teknisk support eller reservdelar till din anläggning? Intresserad av ett besök från vår personal eller en offert? Kontakta något av våra lokala kontor runt om i världen!

Johan Göth
Johan Göth Sales & Marketing Director Telefon: + 46 (0)380 76092 Mobil: + 46 (0)70 200 0928 E-post: johan.goth@cellwood.se
Sverige
Niklas Tunell
Niklas Tunell Area Sales Manager, N & S America Telefon: + 1 416 925 8772 Mobil: + 1 416 704 0147 E-post: niklas.tunell@cellwood.se
Kananda
Mårten Karlberg
Mårten Karlberg Area Sales Manager Mobil: + 46 (0)70 760 4132 E-post: marten.karlberg@cellwood.se
Sverige
Christian Stiller
Christian Stiller Area Sales Manager Mobil: + 46 (0)70 760 8183 E-post: christian.stiller@cellwood.se
Sverige
Kaj Trymell
Kaj Trymell Area Sales Manager, Estate Manager Telefon: + 46 (0)380 76006 Mobil: + 46 (0)70 673 9042 E-post: kaj.trymell@cellwood.se
Sverige
Nanna Bjäss
Nanna Bjäss Sales Engineer Bioenergy Telefon: + 46 (0)380 76012 E-post: nanna.bjass@cellwood.se
Sverige
Åsa Billfeldt
Åsa Billfeldt After Sales Manager Telefon: + 46 (0)380 76021 Mobil: + 46 (0) 70 322 02 22 E-post: asa.billfeldt@cellwood.se
Sverige
Gith Cedulf
Gith Cedulf Marketing Coordinator Spare Parts Telefon: + 46 (0)380 76018 E-post: gith.cedulf@cellwood.se
Sverige
Olivia Holm
Olivia Holm Sales Coordinator Spare Parts Telefon: + 46 (0)380 76095 E-post: olivia.holm@cellwood.se
Sverige
Lotta Roos
Lotta Roos Sales Coordinator Spare Parts Telefon: + 46 (0)380 76005 E-post: lotta.roos@cellwood.se
Sverige
Veronica Uddén
Veronica Uddén Shipping Manager Telefon: + 46 (0)380 76003 E-post: veronica.udden@cellwood.se
Sverige
Carl-Johan Jarnehammar
Carl-Johan Jarnehammar CFO Telefon: + 46 (0)380 76020 E-post: carl-johan.jarnehammar@cellwood.se
Sverige
Stefan Virtanen
Stefan Virtanen Technical Manager Telefon: + 46 (0)380 76025 Mobil: + 46 (0)72 731 3368 E-post: stefan.virtanen@cellwood.se
Sverige
Björn Math
Björn Math Purchasing Manager Telefon: + 46 (0)380 76081 E-post: bjorn.math@cellwood.se
Sverige
Tomas Anarp
Tomas Anarp Senior Technical Advisor Telefon: + 46 (0)380 76014 Mobil: + 46 (0)70 644 8478 E-post: tomas.anarp@cellwood.se
Sverige
Daniel Stenberg
Daniel Stenberg Product Manager, Grubbens E-post: daniel.stenberg@cellwood.se
Sverige
Ola Sahlstedt
Ola Sahlstedt Product Manager, Krima Telefon: + 46 (0)380 76019 E-post: ola.sahlstedt@cellwood.se
Sverige
Praveen P.R
Praveen P.R Technical Support Manager Telefon: + 91 97 46 89 01 34 E-post: praveen.pr@cellwood.se
Indien
Ulla Fischer
Ulla Fischer Managing Director, Germany Mobil: +49 (0) 171 7326611 E-post: info@algasgmbh.de
Tyskland
Frank Hinterwälder
Frank Hinterwälder Sales & Application Manager Mobil: +49 (0) 151 15381576 E-post: frank.hinterwaelder@algasgmbh.de
Tyskland
Patricia Schaffrath
Patricia Schaffrath Production, Filter Cloth E-post: office@algasgmbh.de
Tyskland
Kevin Klassen
Kevin Klassen Area Sales Manager Telefon: + 49 (0) 151 14152575 E-post: kevin.klassen@cellwood.se
Tyskland
Anja Dabbert
Anja Dabbert Area Sales Manager -Cellwood / Algas Mobil: +49 (0) 171 4509590 E-post: anja.dabbert@cellwood.se
Tyskland
Christopher Plaß
Christopher Plaß After Sales E-post: info@algasgmbh.de
Tyskland
Frank Jiang
Frank Jiang Managing Director, China Telefon: + 86 21 5496 1756-808 Mobil: + 86 138 1680 0426 E-post: frank.jiang@cellwood.se
Kina
Kent Xu
Kent Xu Senior Erection Supervisor Telefon: + 86 21 5496 1756 Mobil: +86 138 1642 5353 E-post: kent.xu@cellwood.se
Kina
Cathy Li
Cathy Li Administration & Finance Telefon: + 86 21 5496 1756 Mobil: + 86 159 0084 6931 E-post: cathy.li@cellwood.se
Kina
Paul Gao
Paul Gao Senior Commissioning Engineer Telefon: + 86 139 2260 8493 E-post: paul.gao@cellwood.se
Kina
Tony Lu
Tony Lu After Market Sales Engineer Telefon: + 86 21 5496 1756 Mobil: + 86 188 0191 0507 E-post: tony.lu@cellwood.se
Kina