Job opportunity: Vi söker Inköpschef

Arbetsuppgifter

Brinner du för inköp, logistik och ledarskap? I rollen som inköpschef på Cellwood Machinery får du ett omväxlande arbete med ansvar för inköp, lager och spedition. Vi erbjuder en tjänst som innehåller både strategiskt och operativt arbete i kombination med personalansvar i en verksamhet där du får verka i ett globalt sammanhang.

Som inköpschef ansvarar du för att alla områden inom inköp, lager och spedition utvecklas och bedrivs på ett effektivt och kostnadsmedvetet sätt. Du leder inköpsprocessen och är en nyckelspelare i verksamhetens arbete. Du medverkar i alla steg från förstudie och sammanställning av kravspecifikationer till att tillsammans med vår teknikavdelning utvärdera nya leverantörer. I ditt uppdrag ingår det att driva pris- och avtalsförhandlingar mot uppsatta mål liksom optimering av hela leveranskedjans produktflöde. Du leder en arbetsgrupp med åtta medarbetare.

Cellwood erbjuder en tjänst med mycket frihet under ansvar där du självständigt planerar ditt arbete och dina resor. Som inköpschef ingår du i ledningsgruppen och rapporterar till vd. Du får stora påverkansmöjligheter och får en omväxlande roll i ett internationellt företag med korta beslutsvägar. Hos oss blir du en viktig länk i vårt arbete att alltid leverera med bästa resultat och skapa nöjda kunder.

Tjänsten innebär ca 20–40 resdagar per år och placering för tjänsten är vid huvudkontoret i Nässjö.

Kvalifikationer

Vi söker dig som har teknisk förståelse och bär kunskap från verkstadsindustrin. Du är troligen maskiningenjör eller så har du skaffat dig motsvarande kunskaper genom arbetslivserfarenhet. Du har gedigen erfarenhet från inköpsarbete och meriterande om du har arbetat inom konstruktion/produktion. Du har affärsmässig fallenhet och förhandlingsvana, samt att du både trivs med och har vana av att leda och utveckla dina medarbetare.

Som person är du nyfiken, kommunikativ, nätverksbyggande, ser möjligheter och trivs med stora kontaktytor såväl internationellt som internt. Du har lätt för att skapa goda relationer, bygga förtroende och trivs med varierande arbetsuppgifter. Det faller dig naturligt att ha ett helhetsperspektiv och du har lätt för att styra verksamheten mot uppsatta mål. Du är driven och ser det som en framgångsfaktor att skapa motivation och engagemang hos dina medarbetare. Du trivs med att arbeta strukturerat, vill utveckla dig själv och bidra till företagets tillväxt.

Du behärskar svenska och engelska i både tal och skrift, tyska är meriterande. Du är en rutinerad användare av Officepaketet samt affärssystem (Cellwood arbetar i NAV).

Varmt välkommen med din ansökan via paverka.nu. Sista ansökningsdag är den 18 april. Vid frågor kontakta rekryteringskonsult Elin Ohlsson på 010-33 19 062. Tillsättning av tjänsten sker enligt överenskommelse. Heltidstjänst tillsvidare med placering i Nässjö.

https://emp.jobylon.com/jobs/20642-cellwood-machinery-ab-inkopschef-till-cellwood-machinery-ab/

Our services

Support throughout the whole product lifecycle

  • Pulp & Paper Pilot plant trials

    Test your material in our pilot plant and analyze machine performance in our lab!

    Download info
  • Engineering and project based deliveries

    Customized designs for your unique application.

  • Start-up

    Full service on site with your machine delivery.

  • Global support

    We have offices in Sweden, Canada, Germany, China, and agents all over the world.

  • Service visit

    Let us visit your plant and help you improve performance!

    Download info

Contacts

Are you in need of technical support or wear parts for your machine? Interested in a visit from our staff or a project quotation? Please contact one of our local offices around the world!

sales@cellwood.se +46 380 76000


Johan Göth Sales & Marketing Director Phone: + 46 (0)380 76092 Mobile: + 46 (0)70 200 0928 Email: johan.goth@cellwood.se
Sweden
Mårten Karlberg Area Sales Manager Mobile: + 46 (0)70 760 4132 Email: marten.karlberg@cellwood.se
Sweden
Christian Stiller Area Sales Manager Mobile: + 46 (0)70 760 8183 Email: christian.stiller@cellwood.se
Sweden
Kaj Trymell Area Sales Manager, Estate Manager Phone: + 46 (0)380 76006 Mobile: + 46 (0)70 673 9042 Email: kaj.trymell@cellwood.se
Sweden
Gith Cedulf Marketing Coordinator Spare Parts Phone: + 46 (0)380 76018 Email: gith.cedulf@cellwood.se
Sweden
Åsa Billfeldt Sales Coordinator Spare Parts Phone: + 46 (0)380 76021 Email: asa.billfeldt@cellwood.se
Sweden
Lotta Roos Sales Coordinator Spare Parts Phone: + 46 (0)380 76005 Email: lotta.roos@cellwood.se
Sweden
Carl-Johan Jarnehammar CFO Phone: + 46 (0)380 76020 Email: carl-johan.jarnehammar@cellwood.se
Sweden
Peter Ek Business Developer, Bioenergy Phone: + 46 (0)380 76012 Email: peter.ek@cellwood.se
Sweden
Veronica Uddén Shipping Manager Phone: + 46 (0)380 76003 Email: veronica.udden@cellwood.se
Sweden
Stefan Virtanen Technical Manager Phone: + 46 (0)380 76025 Mobile: + 46 (0)72 731 3368 Email: stefan.virtanen@cellwood.se
Sweden
Tomas Anarp Senior Technical Advisor Phone: + 46 (0)380 76014 Mobile: + 46 (0)70 644 8478 Email: tomas.anarp@cellwood.se
Sweden
Ola Sahlstedt Product Manager, Krima Phone: + 46 (0)380 76019 Email: ola.sahlstedt@cellwood.se
Sweden
Daniel Stenberg Product Manager, Grubbens Phone: + 46 (0)380 76022 Email: daniel.stenberg@cellwood.se
Sweden
Frank Jiang Managing Director, China Phone: + 86 21 5496 1756-808 Mobile: + 86 138 1680 0426 Email: frank.jiang@cellwood.se
China
Niklas Tunell Area Sales Manager, N & S America Phone: + 1 416 925 8772 Mobile: + 1 416 704 0147 Email: niklas.tunell@cellwood.se
Canada
Ulla Fischer Managing Director, Germany Mobile: +49 (0) 171 7326611 Email: ulla.fischer@algasgmbh.de
Germany
Kent Xu Senior Erection Supervisor Phone: + 86 21 5496 1756 Mobile: +86 138 1642 5353 Email: kent.xu@cellwood.se
China
Cathy Li Administration & Finance Phone: + 86 21 5496 1756 Mobile: + 86 159 0084 6931 Email: cathy.li@cellwood.se
China
Paul Gao Senior Commissioning Engineer Phone: Tel: + 86 139 2260 8493 Email: paul.gao@cellwood.se
China
Tony Lu After Market Sales Engineer Phone: + 86 21 5496 1756 Mobile: + 86 188 0191 0507 Email: tony.lu@cellwood.se
China
Frank Hinterwälder Sales & Application Manager Mobile: +49 (0) 151 15381576 Email: frank.hinterwaelder@algasgmbh.de
Germany
Anja Bock Office & Purchase Email: purchase@algasgmbh.de
Germany
Anja Dabbert Area Sales Manager -Cellwood / Algas Mobile: +49 (0) 171 4509590 Email: anja.dabbert@cellwood.se
Germany
Christopher Plaß After Sales Email: info@algasgmbh.de
Germany
Patricia Schaffrath Production, Filter Cloth Email: office@algasgmbh.de
Germany
Rikard Mattsson Purchasing Manager Phone: + 46 (0)380 76081 Mobile: + 46 (0)72 080 8540 Email: rikard.mattsson@cellwood.se
Sweden